אודות

אודותיי
דניאלה הדסי – דרמה תרפיסטית, פיתום 

דניאלה הדסי דרמה תרפיסטית פיתום (מדברת מהבטן) מקצועית עם בובות, יחידה בארץ ובעולם בבתי חולים ובמסגרות טיפוליות שונות.
יש לי תשע בובות פיתום מקצועיות איתן אני מדברת מהבטן ודרכן מאפשרת למטופלים לתת אמון. את הבובות המקצועיות ביותר לעבודה הטיפולית יצרה מריה גורביץ'. מריה יצרה את צ'יקו: ילד -כלב מיוחד הפצוע בפניו ובגופו לבוש בפיג'מת בית החולים ומיועד למחלקות הילדים והכירורגית. ג'ירו: נער- טרול הסובל מהפרעת קשב המיועד לנוער עם בעיות דומות וגם לנוער במחלקות הילדים. נאיה: נערה- אנורקטית מיועדת לנערות ובעיקר לסובלות ממחלת האנורקסיה נברוזה. ולאקיה: הבובה האתיופית, שחומה עם עיניים גדולות שנוצרה בעקבות בקשתה של נערה אתיופית שלא האמינה שתהיה לי בובה בצבע העור שלה.

אלה הם חלק מהדמויות שנוצרו עבור עבודתי כפיתום חינוכי טיפולי. איתן אני מדברת מהבטן ודרכן מאפשרת למטופלים לתת אמון. 

הדמויות החדשות והותיקות והקולות ששימשו אותי כפרפורמרית בעבר שינו את יעודן ואני מרגישה את הכורח כיום לתת להם חיים דרך העבודה הטיפולית.

בובת הפיתום מאפשרת לאנשים להתקרב להיחשף לתקשר ולהיעזר כאשר הם חשים פחות צורך בהפעלת הגנותיהם הרגילות כפי שהיו עושים במפגש ישיר עם נושאים כמו מחלה או קושי.

הפיתום החל כתופעה מיסטית מסתורית ונתפסה במשך מאות שנים ככוח מאגי נבואי של יכולת לדבר את קולו של האל ואף כדיבוק האחוז בבטנו של הדובר ומעלה את קול המתים, אך בעידן המודרני חלה תפנית והפיתומות החלה בהדרגה להשתייך לתחום אומנות התיאטרון והבידור. תפנית זו מושפעת משינויים בתפיסות תרבותיות והתפתחות החשיבה הפסיכולוגית והמדעית אשר אפשרו לפיתום לנצל את יכולתו הייחודית ככלי אומנותי. הפיתום הפך ממדיום לאומן ביצוע ושחקן.

הבובה היא סוג של קו הצמודה למפעיל ומנהלת דיאלוג עם המפעיל ועם המטופל במטרה לרכוש כלים להתערבות והקשבה לצרכיו. זהו מפגש של הילד עם הבובת ודרך ליצירת הדיאלוג .
הרבדים של הדיאלוג בובה מפעיל הם שיוצרים את העומק ומשרתים אותי ככלי טיפולי, בתחום יחודי זה יש את הדואליות ואת הכוח העצום הטמון בכפילות מפעיל בובה.

בובת הפיתום ככלי טיפולי בבית החולים אפקטיבית בכדי להגיע למטופלים שקשה להגיע אליהם בדרכים המקובלות. ע"י צפייה בבובה המטופל לומד דרכים חדשות של קיימות ויחסים עם העולם שאליו נקלע בטראומה (בית חולים), ומומלץ למטפלים באומנויות המטפלים בבתי חולים ללמוד את הפעלת הבובה במקצועיות.

כך חיים אצלי צ'יקו ודודו, המאושפזים במחלקות הילדים עם עירוי פיז'מה ואחרי ניתוח, טאקי הטרול האלים שאושפז במחלקה הפסיכיאטרית בגלל התנהגות פרועה ופריצת גבולות, לאקיה האתיופית שמסמלת אצל רבים את הצבעוניות והשונות, וגיגי מכוכב אחר שנוקש עם הפה כמו רוב בובות הפיתום העשויות מעץ. לכל אחד מהם יש אצלי מקום שבו מאופסנים קולותיהם דמויותיהם ומחשבותיהם של בובותי. נדמה שאני כמו שחקנית שלמדה את כל הדמויות על בוריין, אולם בהבדל יחיד, השחקן בתיאטרון נפרד מהדמות כשההצגה נגמרת ואילו הפיתום המטפל חי עם הדמות לתמיד...

כיום עובדת בבי"ח שניידר לילדים במחלקות ג' השתלות ואונקולוגיה, ובבי"ח הלל יפה. בעבר עבדתי בבי"ח נהריה במחלקות הילדים ובמחלקת הדרכת הילד, מחלקה פסיכיאטרית לילדים ונוער. בשלוש השנים האחרונות עושה פרויקט טיפולי עם בובותיי במחלקת ההמופיליה בתל השומר, ומדי פעם פרויקט עם ילדים חולי סכרת, הורמון גדילה ועוד.
מרצה לקהלים מגוונים: אנשי חינוך, פסיכולוגים, רופאים, מטפלים, עו"ס, חברות היי טק, ובמגזר הדתי והחרדי.


הרצאתי בכנסים בינלאומיים לטיפול ביפן ובארה"ב. 
נשלחתי כשגרירת ישראל לעבוד בבתי חולים בקניה ואתיופיה ובהודו, נשלחתי ליפן אחרי אסון הצונאמי.הרצאתי בארה"ב ובאנגליה.

דוברת : אנגלית וצרפתית...
הבובות מקשקשות מעט ב : יפנית, סוהילית, אמהרית, הינדית, ערבית ,רוסית ועוד...


Share by: